Papíry

Papíry používané pro tisk

U zboží, které nabízím v e-shopu už mám vyzkoušené, na kterém druhu papíru vypadá ta či ona grafika nejlépe. Ten taky přednostně pro tisk používám. Výjimečně je u některých vzorů na výběr.
Některé vzory ani nelze tisknout na jiný papír, než je uvedený v popisu.
Pokud budete chtít změnit papír tam, kde není uvedena alternativa (nejsem tomu příliš nakloněná), můžete to poptat v objednávce a já vám sdělím, jestli to lze, či nikoli. S největší pravděpodobností se tato změna promítne i do ceny, jelikož budu muset před finálním tiskem vyjet zkušební vzorky. Každý papír má trochu jiné barevné podání.

 

Hladký papír 

Nejčastěji používám křídový hladký papír - natíraný 250 g/m2. Papír je polomatný (tedy zároveň i pololesklý), v názvu má „silk“ (hedvábný). Ten jako „hladký“ používám přednostně.

Nenatíraný papír pro tisk nyní již běžně nepoužívám, ale stále ho mám v nabídce. Tisknou-li se na vyžádání pozvánky oboustranně, je to v některých případech lepší volba než křída.

Nelze ale říci, že jeden druh papíru je lepší a druhý horší. Pokud jsou potištěné, není rozdíl skoro poznat. Na fotce vlevo jsou pozvánky tištěné na křídovém papíru.

krida2

Plátěná ražba 

Po všemožných pokusem s různými druhy strukturovaných papírů jsem natrvalo zakotvila u plátěné ražby a jiný strukturovaný papír pro tisk pozvánek a novoročenek už prakticky nepoužívám.
Pokud jsem zákazníkům dávala vybrat z několika druhů ražeb, stejně jich většina vybrala plátno. Gramáž papíru je 246 g/m2.

Na plátně vypadají dobře zvláště samostatné motivy, ale i některé tisky s plným pokrytím (nesmí být tmavé).
Stejný papír v mírně slabší gramáži používám pro jmenovky.

platno2 

 

Hladký papír ivory 

Ivory je barva slonové kosti - papír je lehce béžový. Gramáž má 200g/m2, ale má vyšší volumen, je tedy přes svou relativní lehkost dostatečně silný. Papír je hladký, bez lesku. Barva je lépe vidět na fotce v kontrastu vlevo s křídou a vpravo s plátěnou ražbou.

ivory 

Další papíry...

V nabídce mám i další (převážně hladké) papíry, na které tisknu individuální zakázky, větší formáty ap.
Nabídka se mění v čase.
Etikety tisknu na samolepící matný papír (běžně skladem).